Mapa do celów projektowych jest niezbędnym dokumentem w trakcie ubiegania się o pozwolenie na budowę obiektu budowlanego, przyłączy do budynków oraz urządzeń sieci uzbrojenia podziemnego
Rozpoczęcie inwestycji związanej z budową budynku lub budowli, na którą zostało wydane pozwolenie musi być poprzedzone wytyczeniem projektu w terenie przez geodetę uprawnionego oraz wpisaniem odpowiedniej informacji do dziennika budowy.
Inwentaryzacji powykonawczej podlegają wszystkie obiekty budowlane, które zostały wykonane na podstawie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.
Podziały nieruchomości dokonuje się na terenach zurbanizowanych, rolnych i leśnych. Podziały realizowane są zgodnie z planem miejscowych, decyzją o warunkach zabudowy, niezależnie od ustaleń planu miejscowego (przewidzianych w ustawie o gospodarce nieruchomościami) lub zgodnie z postanowieniem sądu.
Wznowienia znaków granicznych dokonuje się w sytuacji gdy znaki te ustalone uprzednio zostały przesunięte, uszkodzone lub zniszczone a istnieją dokumenty pozwalające na ustalenie ich pierwotnego położenia. Rozgraniczenie nieruchomości polega na ustaleniu przebiegu granic poprzez określenie położenia punktów i linii granicznych oraz utrwaleniu tych punktów na gruncie.
Mapę do celów sądowych wykonuje się w celu dokonania czynności prawnych np. założenia księgi wieczystej, zniesienia ze współwłasności, zasiedzenia nieruchomości lub w przypadku innych czynności prawnych.